Kadın ne istemez! erkek ne istemez!

Toplu taşıma araçlarında derli toplu oturmayan, sakız çiğneyen, askerlik anılarını dilinden düşürmeyen erkeklerden kadınlar pek hoşlanmıyor. Bu ’kara liste’ uzayıp gidiyor. Elbette erkeklerin de şikayet listesi uzun;
 
Mel Gibson’ın ’Kadınlar Ne İster’ filmini çoğumuz izlemişizdir. Filmin ana karakteri yakışıklı reklamcı Marshall, geçirdiği kaza sonucu kadınların düşüncelerini okuma yeteneği kazanır ve bu özelliğini bir avantaj olarak kullanmaya başlar. Bu yetenek ona bir türlü çözülemeyen kadın dünyasının kapılarını açar. Bu yeteneğe rağmen Marshall bile kadınların dünyasını anlayamamışken günümüz erkekleri nasıl anlasın! Düşündük taşındık, hem erkeklere taktik vermek hem de hemcinslerimizin hislerine tercüman olmak için ’bir kadının erkekte tahammül edemediği haller’i araştırdık. ’Erkek tipolojisi’ tespitimiz ’benim ne kusurum var ki!’ diyen erkeklerin kulağına küpe olsun diyeceğiz ama erkekte küpe sevmeyen kadınlar da varmış. Peki, kadınlar erkeklerde neyi sevmez?
 
Çoraplarını top yapıp bir köşeye atan erkek: Ayakkabısının rengine göre çorap giyen erkekler parmakla gösterilecek kadar az olsa da çorabını çıkarttıktan sonra köşe vuruşu yapan erkeklerin sayısı bir hayli fazla. Eve geldiğinde çorap değiştirmeyen ve ayaklarını yıkamayan erkek de kadınların ’kokulu’ rüyası. Kimi ayakkabıyı çorapsız giyerek kendince çözüm bulmuş ama bizden söylemesi, kadınlar bundan hoşlanmıyor.
 
Cak cak sakız çiğneyen erkek: Çiğnedikleri sakızla kadınların ağzına sakız olan erkekler, ’muhteşem’ görüntüleriyle kadınları çileden çıkarıyor. Kabul etmeliyiz ki sakıza eziyet edercesine sakız çiğneyen kadınlar da var. Kadınların bu tarz sakız çiğnemesi daha alışıldık bir durum ama cak cak sakız çiğneyen erkek, pek sempatik bulunmuyor, belirtelim.
 
Kotun altına sivri burun kundura giyen erkek: Her kadın şık giyinen erkekten hoşlanır. Özellikle erkeğin ayakkabısına dikkat eden kadın sayısı az değil. Kotun altına sivri burun ayakkabı giyen erkek de kadınların gözünde yeteri kadar ’sivri’.
 
Hesabı göstere göstere ödeyen erkek: Güzel bir yemeğin ardından hesap gelir. Erkek, hesabı ödeyecek olmanın verdiği gururla hesap defterini şöyle genişçe açar ve artistik bir tavırla para ya da kredi kartını defterin arasına koyar. Kadınlar ise bu tavırdan hoşlanmaz.
 
Askerlik anılarını dilinden düşürmeyen erkek: Askerlik anılarını ısıtıp ısıtıp anlatan erkek kadınların kara listesinde!
 
Toplu taşıma araçlarında derli toplu oturmayan erkek: Otobüse adım atacak yer bulmanın sevinciyle taşıta binen kadınlar bir de oturacak yer buldular mı değmeyin keyiflerine. Tabii karşılarına ya da yanlarına yaylım yaylım yayılan bir erkek oturmuşsa kaçan keyfi tutana aşk olsun. Çok rahat oturan erkeğe tahammül edemiyoruz beyler.
 
Feminen giyinen ve takı takan erkek: Kadınlar kendi aralarında bile gardıroplarını paylaşmayı sevmezken şimdilerde yeni ortakları var. Tabii bu kadarla da sınırlı değil. Taşlı kolyeler, küpeler ve çeşitli aksesuarlarla kıyafetlerini renklendiren erkekler de kadınların tepkisini çekiyor.
 
Göbekli erkek: Erkekler ’göbeksiz erkek balkonsuz eve benzer’ söylemiyle ya da ’Türk kası bunlar’ cümlesiyle göbeğini göstere göstere kendilerini avutadursun kadınlar böyle erkekten de hoşlanmıyor.
 
Kıyafetini oraya buraya atıp kırıştı diye ütületen erkek: Pantolonda çift çizgi bırakarak ütü yapan kadınlar, erkeklerin sinirini bozsa da kadınlar erkeklerin ütülü kıyafetlerini ’çifter çifter’ oraya buraya atmasından hoşlanmıyor.
 
Espri yapmaya çalışan erkek: Kadınlar esprili erkeklerden hoşlanır hoşlanmasına ama altını çizmek gerekir ki bu bir yetenek işidir. Bu konuda yetenekli olmayan erkeklerin bu yetenekleri keşfetme çabaları onları dolaylı yoldan amaçlarına ulaştırıyor ve ortaya gerçekten ’komik’ manzaralar çıkıyor.
 
Yolda kalsa bile adres sormayan erkek: Erkeklerin doğuştan şoför olduğundan şüphemiz yok. Ancak yol bulamadıkları zaman bunu gurur meselesi haline getirip adres sormamazlık etmeseler keşke. Kadınlar ’bu yolu biliyorum ama karıştırmışım’ diye kendisine defalarca tur attıran erkeklerden de hoşlanmıyor.
 
"Arkasından atlı kovalıyormuş gibi yemek yiyen erkek, yere tüküren erkek, her ortamda küfreden erkek, maç izlerken kendinden geçen erkek, özel günlere önem vermeyen erkek, göğsü meydanda yaka bağır açık gezen erkek" şeklinde listeyi uzatmak mümkün tabii. Ne dersiniz kadınlar, derdinizi yeterince anlatabildik mi?
 
Erkek ne istemez!
Trafikte araba kullanmayı beceremeyen, 5 dakika deyip 55 dakika bekleten, topuklu ayakkabılarıyla davul çalan kadınlar erkekleri çileden çıkarıyor. Aslında tüm bunlar ne erkek, ne kadın meselesi. ’İnsan’ olarak birbirimize tahammül noktasında ’küçük’ görünen ’büyük’ imtihanlarımız...
 
İkinci viteste 80 ile gitmeye çalışan kadın: Erkeklerin büyük çoğunluğu kadınların trafikte olmasından hoşnut değildir. Bir de araba kullanmayı yeni öğrenmiş bir kadın trafiğe çıkarsa felaket. Risk almamak için ikinci viteste giden kadın, hiçbir zaman ibrenin 80’e yaklaştığının, arabanın ’yeter artık üçe at’ diye bas bas bağırdığının farkında olmaz. O etrafına gülücükler saçarak trafikte ilerleyedursun, geriye kalanını sanayide mesai yapacak koca düşünsün.
 
Pantolonda çift çizgi bırakan kadın: İşe geç kalmak üzere olan adam aceleyle giydiği pantolonda iki çizgi görürse ne yapar? Sinirinden patlar. Kısa süre sonra kabahatinin farkına varan kadın ’Sen bir çizgi istedin, ben iki çizgi yaptım, fena mı?’ tarzında bir espriyle olayı geçiştirmeye çalışabilir. Ne denir ki? Çizgisiz işe giden adama Allah sabır versin.
 
İş dönüşü çok soru soran kadın: Gün içinde yoğun stres altında çalışan erkekler eve dinlenmek için kendilerini atarlar. Velhasılı kelam kapıda onu yüzlerce soru karşılar. Bugün ne yaptın? İşler nasıl gidiyor? Öğlen ne yemek yedin? Hepsi en iyisinden seçilmiş bir ton soru. Erkeğin son cümlesini söyleyelim mi: Yeter be, bir dakika rahat bırak!
 
Teker büyüklüğünde küpe takan kadın: Kadınların takı merakı erkeği çileden çıkarır. Yolda yürürken bile teker büyüklüğünde küpe takan, avize büyüklüğünde kolyeler kullanan kadın, erkeğin öfkeli bakışlarına maruz kalabilir. İnsanoğlunun kendisine neden bu işkenceyi yaptığını düşünür durur. Not: Cevabı henüz bulunamadı.
 
Bugün üçüncü diziyi izleyemedim, diyen kadın: Kadınlar bir televizyon eleştirmeni gibi bütün dizileri takip eder. Hangi akşam, hangi kanalda ne var, hepsini bilir. Birini kaçırdılar mı başlarlar şikâyete: Geçen ilk dört bölümü anlatmıştım. Sence bu bölümde neler olur? Erkeğin gözü kumandadadır, aklında ise şu düşünce: Bu hafta maç saatinde güç bende olmalı.
 
5 dakika deyip 55 dakika bekleten kadın: Erkekler ile kadınlar vakit konusunda anlaşamaz. Kadın beş dakikanın yanına her daim bir beş daha koyar. ’Bir daha seni beklersem iki olsun.’ diyen erkek, her seferinde pazarda, alışveriş merkezinde, WC girişinde, kuaförde, telefon başında, asansör önünde istisnasız hep bekleyen olmuştur.
 
Altına metal çakılmış topuklu ayakkabı giyen kadın: Bu ayakkabıyı giyen kadınlar, işyerinde gürültü, sokakta görüntü kirliliği yapar.
 
Eşinin ayaklı takvim olmasını isteyen kadın: Özel günler; tanışma, nişan, nikâh, evlenme, doğum günü diye devam eder. Siz 365’e tamamlayabilirsiniz. Erkeğin tek çözüm yolu var. Ya özel gün mantığını hepten hiçe saymak ya da her güne özel olarak hazırlanmak. İsteyen 365 günün 6 saatini doya doya yaşayabilir.
 
Kibrit ya da bavul büyüklüğünde çanta taşıyan kadın: İçine sadece cep telefonu giren ya da eskici dükkânı giren çantayı bir kadın neden taşır? Erkek bu durumda ya ’Yanıma şunu alsa mıydım?’ diyen kadını teselli etmeye çalışır ya da bavulu sırtına alıp arkasından mağaza mağaza dolaşır. Özel bir günde temel ihtiyaçlarının sığdığı bir çanta almaya karar verir, daha sonra pahalı olduğu için vazgeçer.
 
Fabrika bacası gibi tüten kadın: Sigara kimsenin eline yakışmaz. Kadınların eline ise hiç yakışmaz. Sigara öldürür, sigara içen kadın ise adamı öldürür.
 
Pazar sabahı elektrikli süpürgeyi çalıştıran kadın: Erkek bütün hafta dinlenmenin, kadın temizlik yapmanın hayalini kurar. Pazar sabahı elektrik süpürgesinin sesi bütün apartmanı ayağa kaldırır. Adamın bir uyku keyfi vardı, o da gitti. Kadın bir de bugün beni biraz gezdir diye tutturursa vay haline.
 
Daktilo gibi not tutan kadın: Ders anlatılırken ortaokul heyecanıyla derse katılmaya çalışan, her soruya cevap vermek için bilmeden parmak kaldıran kişiler pek sevilmez. Hele bir de kadın ise. Ancak erkekler bu konuda temkinli davranır. Çünkü, sınav döneminde eksiksiz not alan kişilere işleri düşecekleri için hoşnutsuzluklarını belli etmezler. Ama bu tür kadınlardan hoşlanmadıkları su götürmez bir gerçektir.
 
Yazar: Hemra Köse - Ayhan Hülagü